کسب درآمد
درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
تبلیغات متنی
گالری عکس
کاهش وزن

GSM چیست؟

GSM چیست؟
جی‌اس‌ام، یك اختصار پذیرفته‌شده برای استاندارد “سیستم بین المللی ارتباطات همراه” محسوب میشود كه در اصل از عبارتی فرانسوی گرفته شده است و همانند HICAP، Mobiletex GPRS و PALM از محبوبترین و رایجترین استانداردهای تلفن همراه در سراسر دنیا به شمار میرود.
 

این استاندارد در حال حاضر توسط بیش از 2 میلیارد نفر در 212 كشور استفاده می‌شود كه در نوع خود یك رقم باورنكردنی است و باعث می‌شود تا كاربران با استفاده از قابلیت Roaming یا امكان حضور همزمان در دو نقطه‌ی متفاوت ارتباطی، بتوانند از گوشی همراه خود در هر شهر و كشوری استفاده كنند. این استاندارد با نمونه‌های مشابه قبلی خود تفاوتهایی عمده دارد و از جمله‌ی آنها می‌توان به كیفیت دیجیتالی برقراری مكالمات با تلفن همراه اشاره كرد كه به عبارتی یك سیستم نسل دوم تلفن همراه تلقی می‌شود.
 

این واقعیت، موید آن است كه ارتباطات داده‌یی به وسیله‌ی جی‌اس‌ام، برای استفاده در پروژه‌ی مشترك نسل سوم گوشی‌های همراه نیز كاربرد خواهد داشت.
 

از دیدگاه اكثر مصرف كنندگان و كاربران، مزیت اصلی و عمده‌ی GSM در افزایش كیفیت برقراری تماسهای تلفنی و همچنین كاهش نرخ مكالمات و نیز سرویسهای جانبی مثل پیام كوتاه یا SMS است.

همچنین از دید اپراتورهای شبكه، مزیت و برتری این استاندارد، امكان به كارگیری لوازم و تجهیزات جانبی گوشی‌های همراه با ماركهای مختلف در یك مجموعه است چرا كه طراحی باز این استاندارد به عملكرد چندوجهی ارتباطی كاربر كمك می‌كند.
 

همزمان با گسترش و تولید نسخه‌های جدیدی از این استاندارد، همخوانی و كارآیی مناسب با گوشی‌های اوریجینال و استانداردهای قدیمی‌تر GSM نیز حفظ شده است برای مثال قابلیتهای ارسال داده به شكل بسته‌یی در نسخه‌ی 97 جی اس ام نیز به مجموعه‌ی امكانات قبلی اضافه شده و از ابزارهای GPRS یا سرویس رادیوی عمومی همراه استفاده نموده است. سرعت ارسال و انتقال بالاتر داده‌ها نیز همراه با تكنولوژی جدید EDGE یا نسخه‌ی آزمایشی بسته‌ی سرعت انتقال داده‌ی افزایش یافته برای GSM در 99 امین تولید این استاندارد برای كاربران ارایه شده است.
 

تاریخچه‌ی GSM
گسترش گوشی‌های سلولی تلفن همراه در اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی در اروپا، رو به زوال نهاد. عدم وجود استانداردسازی‌های تكنولوژیكی، سران اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات كشورهای اروپایی را در سال 1982 با هدف توسعه‌ی یك استاندارد واحد برای گوشی‌های همراه كه در سراسر قاره، قابل استفاده باشد، وادار ساخت تا به ساخت گروه ویژه‌ی تلفن همراه (GSM) مبادرت ورزند.
 

نخستین شبكه‌ی استاندارد جی‌اس‌ام نیز در سال 1988 و در فنلاند افتتاح شد. در سال 1989، مسوولیت مدیریت استاندارد به موسسه‌ی استانداردهای ارتباطات سیار اروپا (ETSI) واگذار شد و فاز نخست راه‌اندازی شبكه‌های GSM در سراسر قاره نیز به سال 1990 بهره‌برداری شد.
در پایان سال 1993، بالغ بر یك میلیون كاربر از طریق 70 سرویس دهنده در 48 كشور از سرویسهای در سراسر اروپا از سرویسهای جی‌اس‌ام استفاده می‌كردند.
 
 
 
 
مجردها کليک کنيد
خرید بلبط هواپیما
دانلود اخرین نسخه تلگرام
دانلود اخرین نسخه اینستاگرام
Xبستن تبليغ
Xبستن تبليغ