مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

انواع میوه هایی که اندام را چاق میکند انواع میوه هایی که اندام را چاق میکند با نوشیدن دمنوش پوست جوان به خودتان هدیه دهید ! با نوشیدن دمنوش پوست جوان به خودتان هدیه دهید ! زندگی مردم کرمانشاه بعد از زلزله (+تصاویر) زندگی مردم کرمانشاه بعد از زلزله (+تصاویر) صدور گواهینامه بدون کارت پایان خدمت صدور گواهینامه بدون کارت پایان خدمت تعداد بسیار زیادی از سارقان زلزله کرمانشاه بازداشت شدند تعداد بسیار زیادی از سارقان زلزله کرمانشاه بازداشت شدند تاثیر گذاری قابل توجه زلزله بر استرس روانی تاثیر گذاری قابل توجه زلزله بر استرس روانی برکناری 3 نفر از کارکنان کاخ سفید بدلیل ارتباط نامشروع برکناری 3 نفر از کارکنان کاخ سفید بدلیل ارتباط نامشروع تصویر شمشیر پیامبر اسلام (ص) تصویر شمشیر پیامبر اسلام (ص) آیا با وجود خالکوبی میتوان وضو گرفت ؟ آیا با وجود خالکوبی میتوان وضو گرفت ؟ کانکس نشینی در پایتخت آسیب اجتماعی جدید کانکس نشینی در پایتخت آسیب اجتماعی جدید جشن تولد کودک زلزله زده توسط هلال احمر در کرمانشاه (+عکس) جشن تولد کودک زلزله زده توسط هلال احمر در کرمانشاه (+عکس) تصاویری از سیل سهمگین و ویرانگر در جده عربستان تصاویری از سیل سهمگین و ویرانگر در جده عربستان چگونه موهایمان را پر پشت نشان دهیم ؟ چگونه موهایمان را پر پشت نشان دهیم ؟ 5 ایده برای محکم شدن روابط زندگی پس از ازدواج 5 ایده برای محکم شدن روابط زندگی پس از ازدواج بعد از پایان داعش چه فاجعه هایی در راه است ؟ بعد از پایان داعش چه فاجعه هایی در راه است ؟ آیا روز هشتم ربیع‌ الاول تعطیل است ؟ آیا روز هشتم ربیع‌ الاول تعطیل است ؟ تجاوز و کشتن سه زن توسط راننده کامیون تجاوز و کشتن سه زن توسط راننده کامیون دختر جذابی که پرده بکارت خود را به مزایده گذاشت (+عکس) دختر جذابی که پرده بکارت خود را به مزایده گذاشت (+عکس) تصاویر داغ جنیفر لارنس بدون آرایش در خیابان تصاویر داغ جنیفر لارنس بدون آرایش در خیابان واکنش نانوایی ها به گران شدن نان ! (طنز) واکنش نانوایی ها به گران شدن نان ! (طنز)
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

جذابیت

بهترین رژیم در فصل بهار

مجموعه : رژیم و تناسب اندام
تاریخ انتشار : 21 آوریل 2015
بهترین رژیم در فصل بهار

 

در فصل بهار برخی مواد غذایی حساسیت زا برای شخص رژیم گیرنده مشکل درست می کند.

 

یکی از مشکلات شایعی که در فصل بهار برای برخی افراد پیش می‌آید، ابتلا به آلرژی بهاره به ‌دلیل آغاز گرده‌افشانی گل‌ها و گیاهان است. بهتر است این افراد در فصل بهار، رژیم غذایی مناسبی داشته باشند که کمترین موارد حساسیت را برای آنها ایجاد کند یا باعث پیشگیری از تشدید حساسیت شود. نکته دیگری که درباره رژیم غذایی بهاره مطرح است،‌ کمبود میوه‌ها و متنوع نبودن آنها در این فصل است. در این مطلب بهترین و کم‌عارضه‌ترین رژیم غذایی برای فصل بهار بررسی خواهد شد.

 

وقتی از رژیم بهاره صحبت می‌کنیم، منظور تغییر رژیم غذایی در فصل گرده‌افشانی گل‌ها و گیاهان است که ممکن است در برخی نقاط کشور با توجه به اقلیم آنها از اواخر زمستان شروع شود. در برخی از نقاط دیگر کشور چهارفصل‌ ما این رژیم از اواسط بهار آغاز می‌شود. حساسیت به گرده‌افشانی می‌تواند با پیروی از رژیم غذایی حساسیت‌زا و نامناسب، تشدید شود؛ مثلا مصرف گروهی از ریزمغذی‌ها و مواد غذایی مانند ویتامین E و روغن ماهی باعث تحریک و تشدید حساسیت فصلی می‌شود.

 

ممنوعیت ویتامین E و روغن ماهی

ویتامین E و روغن ماهی خواص زیادی برای بدن دارند و می‌توانند به حفظ و ارتقای سلامت کمک کنند اما مصرف خودسرانه آنها الگوی تولید برخی از پیش‌واسطه‌های التهابی را در بدن تغییر می‌دهد. در این صورت،‌ استعداد بدن برای رویارویی با غذاها و واکنش نشان دادن در برابر آنها هم تغییر خواهد کرد. پیش‌واسطه‌های التهابی در بدن افراد مبتلا به حساسیت که خودسرانه از ویتامین E و روغن ماهی استفاده می‌کنند،‌ تغییر می‌کند و تا بدن بخواهد خود را با این تغییرات تطبیق بدهد، مدتی طول می‌کشد. در این مدت، حساسیت غذایی در کنار حساسیت فصلی ایجاد خواهد شد. حتی در مواردی ممکن است فرد به آلرژی هم مبتلا نباشد اما به‌دلیل این مصرف خودسرانه در فصل بهار دچار حساسیت غذایی شود و آن را به فصل گرده‌افشانی نسبت دهد. به‌طور کلی، نمی‌توانیم ردپای تمام مواد و ترکیب‌های غذایی حساسیت‌زا را در برنامه غذایی خود پیدا و آنها را حذف کنیم اما اگر فردی به تجربه متوجه شد به یک ماده غذایی خاص حساسیت دارد، باید از مصرف آن پرهیز کند.

 

شناسایی حساسیت‌زاها

برخی افراد، آگاهی چندانی درباره مواد غذایی حساسیت‌زا ندارند تا با حذف موقت آنها از رژیم بهاره، جلوی ایجاد یا تشدید حساسیت را بگیرند. اگر بخواهیم شایع‌ترین این مواد غذایی را نام ببریم، باید از خربزه که دارای هیستامین بالایی است و می‌تواند باعث خارش گلو در برخی از افراد شود، شروع کنیم. مصرف گردو هم می‌تواند تورم لب، حساسیت و خون‌مردگی‌های ریز داخل حفره دهان را برای گروهی از افراد در پی داشته باشد. افراد مبتلا به حساسیت‌های خوراکی، تماسی یا استنشاقی باید در فصل بهار در مصرف خوراکی‌های حساسیت‌زایی مانند کیوی، گوجه‌فرنگی، بادام‌زمینی، انگورهای دارای رنگدانه بنفش (معروف به انگور شاهی) و سبزی‌های کرکی (مانند گزنه و برخی گونه‌های پونه) هم محتاط باشند. ضمن اینکه باید تا فروکش کردن حساسیت ناشی از گرده‌افشانی تا حد ممکن دور مصرف بادمجان، مخصوصا بادمجان‌های پردانه را که سولانین بیشتری دارند، خط بکشند.

 

پیشگیری از تداخل حساسیت‌زاها

یکی از عواملی که باعث ایجاد یا تشدید حساسیت در فصل بهار می‌شود، تداخل چند ماده حساسیت‌زا به‌طور همزمان در این فصل است. به ‌عبارت ساده‌تر، اگر مجبور به خروج از خانه در روزها و ساعت‌های گرده‌افشانی هستیم، باید بعد از برگشتن به خانه، مواد غذایی‌ای که حساسیت‌زا نیستند، استفاده کنیم، نه اینکه بعد از رسیدن به منزل مواد غذایی حساسیت‌زا مانند کیوی یا گوجه‌فرنگی بخوریم.

 

راه‌حل کمبود میوه‌ها در بهار

برخی افراد از کم بودن تنوع میوه‌ها در فصل بهار شکایت می‌کنند و بر این باورند که این موضوع باعث کاهش دریافت ریزمغذی‌ها می‌شود. هرچند میوه‌ها دارای طعم‌ها و رنگ‌های مختلفی هستند و می‌توانند ذائقه‌های متفاوت را تامین کنند، اما انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی تقریبا در تمام میوه‌ها وجود دارد و میوه‌هایی خاص، دارای انواع خاصی از ویتامین‌ها نیستند و کمیابی یا گرانی یک میوه، به ‌هیچ عنوان دلیلی بر غنی‌تر بودن آن از نظر وجود ریزمغذی‌های مختلف نیست بنابراین می‌توانید در فصل بهار و تا پیش از ورود میوه‌های جدید به بازار، از میوه‌های چهارفصلی مانند سیب، کیوی، موز و… استفاده کنید و سبزی‌ها و صیفی‌ها را هم به اندازه کافی در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید تا مشکلی از نظر دریافت ریزمغذی‌ها در این فصل برایتان پیش نیاید.

 

دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و عضو هیات ‌علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه شهیدبهشتی

 

منبع : سیمرغ

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

 

درمان ریزش مو

جدیدترین مطالب سایت

مطالب جالب و خواندنی

درمان ریزش مو